Odbor KČT Nepomuk připravil komentovanou vycházku Okolo svatých Janů. - Vycházka je tradiční akcí nepomuckých turistů v vždy kolem 20. března. Letos byla motivována 300. výročím blahořečením Jana Nepomuckého. Dvanácti kilometrová trasa byla zvolena Nepomuk - Klášter- Vrčeň - Třebčice - Nepomuk. Kolik památek cestou potkáme?
Z důvodu epidemiologických opatření byla tato akce pro veřejnost zrušena. Projděte se však s námi touto fotoreportáží. Pod fotografiemi budou i informace o památkách a životě sv. Jana Nepomuckého.
Použity informace webu města a Wikipedie. Foto MíraDv
První písemná zmínka o Nepomuku souvisí se založením nedalekého cisterciáckého kláštera v roce 1144. Již dříve existující osada Nepomuk, původně zvaná Pomuk, se postupně stala trhovou vsí a centrem správy, řemesel a obchodu pro rozlehlou klášterní doménu osídlení městského typu, souvisí pravděpodobně se vznikem stříbrných dolů a rýžováním zlata.Roku 1730 určil císař Karel VI., aby Nepomuk, zvaný někdy městem a jindy městečkem, měl již nastálo titul města. Od poloviny 19. století byl Nepomuk po sto let sídlem okresu.
Nepomuk se může pochlubit řadou historických památek. Patří mezi ně nejen poutní kostel svatého Jana Nepomuckého, budova arciděkanství se Svatojánským muzeem a stará Zelenohorská pošta, postavené podle plánů slavného barokního stavitele Kiliána Ignáce Dientzenhofera, gotická bazilika svatého Jakuba, secesní spořitelna, množství drobných kapliček a soch ale i řada dalších dochovaných budov.
Jan z Pomuka (se narodil mezi léty 1340 a 1350 v Pomuku, dnešním Nepomuku byl umučen – 20. března 1393 v Praze) byl generální vikář pražského arcibiskupa, později uctívaný jako svatý Jan Nepomucký, mučedník katolické církve a jeden z českých zemských patronů.
1380: oltářník v katedrále sv. Víta
1383-1387: studia církevního práva v italské Padově
1387: kanovník u sv. Jiljí a doktor dekretů
1389: kanovník vyšehradské kapituly, dále generální vikář arcibiskupa pražského ve věcech duchovních
1390: Jan vyměňuje dne 26.srpna své farářství u sv. Havla za úřad arcijáhna žateckého
20.3.1393: umírá Jan na mučidlech, jeho tělo je svrženo z kamenného mostu do Vltavy
17.4.1393: Janovo tělo se zachytilo na pravém břehu Vltavy, kde ho nalezli cyriaci z nedalekého kláštera, a ti Jana pohřbili.
31.5.1721: papež Inocenc XIII prohlašuje Jana Nepomuckého za blahoslaveného
19.3.1729: papež Benedikt XIII prohlašuje Jana Nepomuckého za svatého
Naše putování začínáme u kaple sv.Jana Nepomuckého u Špitálského rybníka - zde bylo v minulosti místo, kde se zejména vítala procesí, která se přišla poklonit památcen sv.Jana Nepomuckého.
Původní románský kostel svatého Jakuba Většího na Přesanickém náměstí, založený mnichy cisterciáckého kláštera ve 12. století, byl na konci 13. století přestavěn v gotickém slohu do podoby trojlodní baziliky. Zvláštností je barokní věž, postavená nezvykle v ose presbyteria koncem 18. století. V interiéru se dochovalo mnoho cenných prvků, včetně náhrobku Ladislava ze Šternberka z roku 1566. Mobiliář kostela tvoří ucelená neogotická kolekce z let 1858–1560. Vedle kostela stojí budova arciděkanství s mansardovou střechou, přestavěná po požáru roku 1746 podle plánů K. I. Dienzenhofera. V kostele byl pokřtěn sv. Jan Nepomucký.
Muzeum v budově arciděkanství založil roku 1930 arciděkan Jan Strnad, oficiální název zněl „Církevní museum svatojánských a jiných církevních památek“. Roku 1950 však bylo muzeum zrušeno. Teprve v devadesátých letech 20. století se podařilo především zásluhou P. Františka Cibuzara a P. Vítězslava Holého znovu navázat na kulturní odkaz P. Strnada. V přízemních prostorách arciděkanství byla instalována nová expozice svatojánských památek a 21. 3. 2015 bylo Svatojánské muzeum slavnostně otevřeno. Pyšní se mj. svatojánskou knihovnou a badatelnou.
Skutečná podoba sv.Jana Nepomuckého ..... - Antropologové z brněnského muzea představili 19. března 2019 ve Svatojánském muzeu v Nepomuku bronzovou plastiku zobrazující pravděpodobnou tvář sv. Jana Nepomuckého. Antropologové ji rekonstruovali podle modelu jeho lebky. Podoba Jana Nepomuckého je značně odlišná od ustálené ikonografie.
Kostel sv. Jana Nepomuckého - Vznik kostela úzce souvisí s počátky šíření kultu Jana Nepomuckého.   František Matyáši ze Šternberka, držiteli Zelenohorského panství nechává na místě údajného světcova rodného domu postavit kostel zasvěcený Janu Křtiteli. Tato stavba podlehla velkému požáru města 20. srpna 1686 a byla obnovena synem zakladatele Václavem Vojtěchem ze Šternberka.

Po svatořečení Jana Nepomuckého roku 1729 stavba zřejmě již nevyhovovala nárokům na poutní chrám světce. Roku 1732 se majitel panství Adolf Bernard z Martinic rozhodl kostel přestavět.  Architektem nebo přímo stavitelem chrámu byl Kilián Ignác Dientzenhofer. Adolf Bernard z Martinic zemřel již roku 1735 a kostel tedy dokončila jeho dcera Marie Dominika.
V letech 1878-79 byl kostel opraven. Tehdy byly, mimo běžné udržovací práce, znovu vyzdviženy báně věží, zničené při požáru roku 1835, ale hlavně došlo k výrazné úpravě interiéru.
Interiér kostela sv.Jana Nepomuckého - Hlavní oltář je pseudorenesanční architektura se sochou sv. Jana Nepomuckého v životní velikosti z r. 1849 dle modelu Josefa Maxe, tepaná a postříbřená, dílo Ludvíka Forstnera z Prahy. Nad ní je obraz sv. Jana Křtitele (malíř Helich). Uprostřed kostela stojí oltář, který označuje místo narození sv. Jana Nepomuckého((kolébka).  Na stěnách jsou čtyři velké obrazy s výjevy ze života světcova (narození, zpovídání královny Žofie, mučení, shození těla z Karlova mostu do Vltavy).
Malé muzeum pod věžemi - V obnovených podvěžních prostorách poutního kostela sv. Jana Nepomuckého, přístupných přímo z ulice, je otevřeno malé muzeum s tematikou zaměřenou především na fenomén sv. Jana Nepomuckého. Je zde vytvořena, na 14 panelech, malá muzejní expozice o sv.JN, můžete se  zaměřit na historické informace a zajímavosti.
socha sv. Jana Nepomuckého na náměstí - byla  slavnostně vysvěcena 15.5.1993 u příležitost 600. výročí umučení sv.JN. Autorem sochy je Štěpán Kotrba a Milan Vácha
Baldachýn sv. Jana Nepomuckého z roku 1710 - je nad vchodem do Městského muzea a galerie, je zde také Kulturní a informační centrum. V muzeu je expozice regionu Nepomucka, památky vztahující se k Zelené Hoře, černým baronům, sestřenému letadlu US Liberátor. Je zde také několik sošek a exponátů sv.Jana Nepomuckého.
socha před Domem seniorů v ulici Za Kostelem - vytvořena v roce 2001 Matějem Štěrbou při sochařském sympoziu
Turecká boží muka v Třebčické ulici - na pamět padlých nepomuckých vojáků, kteří v letech 1593-1606 padli v boji proti turkům pod velením Ladislava ze Šternberka
socha sv.Jana je vlastně už v Klášteře, kouse před hospůdkou Knárovka - Socha vznikla v roce 1718 a vytvořil ji sochař Pop, který na Knárovce bydlel a pracoval ve službách Šternberků
Socha na rozhrasní části Dvorec a obce Vrčeň u mostu - původně stávala na mostě před jeho rekonstrukcí
opravená socha v Třebčicích - snad jsme obešli všechny památky se sv.|Janem Nepomuckým a kolik jich tedy bylo?
Klub českých turistů v Nepomuku vytvořil na svých webových stránkách fotogalerii Kde jsme potkali sv. Jana Nepomuckého - jsou do ní vkládány fotografie, které nafotili turisté, přátelé při svých cestách po Česku a i v zahraničí. Bylo do ní vloženo od roku 2010 více jak 10.000 fotografií. Z důvodu nepřehlednosti jsme v roce 2019 vytvořili speciální mapu svatojánských památek.
V současné době je v této mapě 7400 míst a více jak 15.000 fotografií - rozklikněte odkaz ma můžete se do ní podívat  https://www.mapotic.com/kde-jsme-potkali-svjana-nepomuckeho nebo do ní vložit vaši fotografii.  Vyhledáním přislušné obce zjistíte zda památku již máme.
Podívejte se do nejlblížšího okolí Nepomuka - Nové Mitrovice, kde je kostel sv. Jana Nepomuckého, potřeboval by opravu, ale oltářní obraz je už pěkně zrestaurovaný
Obsah pokračuje za reklamou
Pokračujte dolů pro další obsah
- zrušit filtraci.

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Název

300 let

Popis

Období

Statistiky

  • 38 fotek
  • 19 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Veřejné album

Vidí všichni lidé.

Přístupné pouze pro 18+

Vidí pouze lidé, kteří potvrdí svou plnoletost pro zobrazení obsahu 18+.

Skryté album

Vidí pouze lidé, kteří znají přesnou adresu alba.

Uzamčené album

Vidí pouze lidé, kteří zadají kód, který nastavíte.

Nahlásit album

Komentáře fotek a videí

Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu

Také album můžete sdílet

Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
300 let
Komentáře Přidat